2013. október 8., kedd

Döntéshozatal és jogalkotás az Európai Unióban : elmélet és gyakorlat / szerk. Simon Zoltán

Az uniós döntéshozatal és jogalkotás, annak intézményei, eljárásai és érdekérvényesítési jelenségei növekvő figyelmet kapnak a hazai felsőoktatásban. Több egyetemen és főiskolán rendszeresen hozzáférhetők olyan kurzusok, melyek ezek elméletével és gyakorlatával igyekeznek megismertetni a hallgatókat, amihez azonban a magyar nyelvű uniós irodalom egyelőre kevés támogatást kínál.
A csatlakozást követő évtizedben a hazai gazdasági és társadalmi szereplők széles köre tapasztalta meg, hogy a Brüsszelben születő döntések és uniós jog nem csupán közvetlen hatással vannak a mindennapokra, de megfelelő ismeretek és információk birtokában elérhetők és alakíthatók. Hasonlóan fontos tapasztalat, hogy a sajátos magyar szempontok és érdekek megjelenítése és érvényesítése az uniós arénában nem elsősorban állami-diplomáciai feladat, hanem minden érintett gazdasági és társadalmi szervezet előtt álló kihívás, aminek megfelelni azonban csupán a szükséges ismeretek birtokában lehet.
Mindezekre figyelemmel a kötet, mely a magyar nyelvű uniós irodalom körében hiánypótló vállalkozás, egyszerre kínál igényes szakmai irodalmat egyetemi és főiskolai oktatóknak és hallgatóknak, valamint nyújt bepillantást a brüsszeli intézményi labirintus mindennapjaiba a téma iránt érdeklődő szélesebb közönségnek.
Külön erénye, hogy a közreműködő szerzők nem csupán rendszeres oktatási, kutatási és publikációs tevékenységet folytatnak uniós és egyéb témákban, de közvetlen személyes tapasztalatokkal rendelkeznek a szóban forgó intézmények működését illetően.



  • KSH raktári jelzet: 784925
  • Kiadó: L'Harmattan
  • Oldalak száma: 326
  • Kiadás éve: 2013

Nincsenek megjegyzések: